Експлуатація СБПЧ у найбільш поширених питаннях і відповідях
Система безперервної подачі чорнила, СБПЧ - пристрій для струминного принтера, який подає чорнила до друкуючої голівки з поповнюваних резервуарів. Завдяки СБПЧ витрати на друк значно знижуються, і користувач отримує економію в десятки разів.
У чому переваги капсульної СБПЧ?
Чому картриджна СБПЧ схильна до частого «заповітрювання»?
Що взагалі являє собою термін «заповітрювання»?
При заповітрюванні на шляху подачі чорнила утворюється повітряна пробка (тромб), що й робить неможливим подальшу друк на принтері. При цьому пробка може утворитися як в самому картриджі, так і в друкуючій голівці, торкнувшись окремих її дюзів. При виникненні пробки в картриджі система відмовляється друкувати взагалі, а при наявності повітря в дюзах в процесі друку будуть виникати смуги (т. зв. «полошение»). «Заповітрювання» є неминучим побічним ефектом при використанні СБПЧ, адже (на відміну від оригінальних картриджів зі спеціальними дегазованими чорнилами) в нашому випадку повітря міститься в самих чорнилах системи. Незважаючи на це використання СБПЧ не тільки можливо, але і необхідно. Головне тут - знати її особливості і підходити до цього питання з розумом. Багато користувачів СБПЧ друкують на одному принтері до 600 фотографій в день, не маючи абсолютно ніяких проблем і отримуючи при цьому дуже низьку вартість друку.
В картриджних СБПЧ подача чорнила закупорюється повітрям в лабіринтах самого картриджа - до того, як вони опиняться в штуцері друкуючої голівки. Лабіринти картриджа запобігають тиску чорнила на дюзи друкуючої голівки, не даючи чорнилу протікати і залишати плями на папері.
Капсульна СБПЧ «заповітрюється» набагато рідше картриджної. Нами був проведений такий експеримент: картридж з'єднали з мікронасосом для прокачування чорнила крізь нього, за чим і спостерігали через прозору стінку картриджа. Повітряний тромб утворився в картриджі вже після 3-ї годин безперервного прокачування. У звичайних умовах утворення тромбу відбувається, як правило, в один із самих невідповідних моментів. Капсульні СБПЧ надійніше і доставляють користувачеві набагато менше проблем - чорнила в капсулі поповнювати треба буде приблизно після друку 2500-3000 фотографій 10 х 15, тому що з капсули вони будуть витіснені зібраним в пухирці повітрям, розчиненим у чорнилі.
Деякі спеціально виготовлені для СБПЧ картриджі замість лабіринтів мають 2 відсіки для чорнила. При випробуванні на стенді з мікронасосом тиск чорнил в повних картриджах перевищував норму – в результаті на папері залишалися чорнильні плями і… відбулося заповітрювання дюз. Стовп чорнила не дозволяв створеним в дюзах бульбашкам повітря підніматися вгору і після 10 годин прокачування в шлангах і картриджі повітря перетворилося в пухирці. При цьому повітря було присутнє безладно і скрізь (присутність його в шлангах нещодавно заправленої картриджної системи взагалі характерно).
Для локалізації повітря в одному місці ми намагалися заповнювати картридж наполовину, чи на 2/3 і 3/4. При цьому чорнила «підживлювалися» повітрям постійно зважаючи на велику поверхню їхнього зіткнення і бігало з кутка в куток каретки, після чого і надходило в дюзи вже в загазованому стані. Головка просто не могла закачати чорнила в картридж із-за великої повітряної «подушки» над ними.
Чому капсули у СБПЧ роблять прозорими?
Прозорі капсули дозволяють контролювати рівень чорнила. У різних різна витрата чорнила і різне вбирання повітря – що і впливає на їх рівень у капсулах, а повітря, що виделяється цей рівень ще й скорочує. Рівень чорнила в кожній капсулі можна регулювати окремо - це важлива відмінність капсульних СБПЧ від картриджних.
Треба ставити планку з авточипом на капсульну СБПЧ?
На оригінальних картриджах стоять мікрочіпи, які не тільки виробляють віртуальний підрахунок кількості чорнила, але і допомагають принтеру впізнавати картриджі. Без цих чіпів принтер працювати не буде. Ставляться при установці СБПЧ «авточіпи», які при кожному включенні принтера будуть обнулятися. В картриджних СБПЧ для установки таких чіпів служить «псевдокартридж», у капсульних СБПЧ - спеціальна планка-тримач. Якщо з чіпом відбудеться збій - картридж треба буде виймати з каретки, що призведе до загазовування головки і зробить друк неможливим, а в капсульній СНПЧ планка замінюється без демонтажу системи. Капсульній системі достатньо мати один суперавточіп. У псевдокартриджній системі чіпів стільки ж, скільки і картриджів в принтері, а велика кількість чіпів означає і ймовірність збільшення кількості їх відмов.
Єдиним недоліком планки-тримача є її установка з дуже точним співпадінням контактних груп. При цьому для надійного притискання планки до контактів іноді потрібно буде ставити розпірку.
Для чого в капсулах потрібен повітряний демпфер?
Заповнювати капсули чорнилом рекомендують наполовину для утворення в них повітряного демпфера, який буде стабілізувати тиск чорнила на дюзи друкуючої голівки і в якому будуть накопичуватися повітряні бульбашки, які при друку будуть виходити з дюз.
Чому в СБПЧ на пігментних чорнилах заповітрювання в системі відбувається частіше?
Пігментні чорнила є суспензією частинок. Якщо ви висипите мак у пляшку з водою і збовтнете її, то побачите безліч «прилиплих» до зерон маку повітряних бульбашок. Такі ж процеси відбуваються і в СБПЧ на пігментних чорнилах, яким рекомендується давати «відпочинок» після 2-3 годин роботи, щоб із дюз капсули могли вийти повітряні бульбашки.
Чому при частому друку на принтерах Epson з'являються смуги після 6-8 годин безперервної роботи і що з цим робити?
Активна робота принтера не дає розчиненому в чорнилі повітрю спливати в капсули з каналів друкуючої голівки - потік підкачуваних для друку чорнил тисне на мікропухирців повітря. Щоб запобігти утворенню смуг, потрібно друкувати безперервно протягом 3-4 годин і робити після цього 30-хвилинну технологічну перерву.
Після покупки принтера з встановленою на ньому СБПЧ і встановленні його в офісі він став друкувати одні смуги. Як це можна виправити?
Чорнила збовтались і заповітрились при перевезенні принтера. Такий же процес відбувається і після доливання чорнила в танки. Треба трохи почекати поки чорнила не «заспокояться» і після цього сміливо друкувати.
Рекомендовані до прочитання:
Багатофункціональний термопрес 8 в 1. Огляд функціональних можливостей.
Магнітний вініл: види, способи друку, варіанти застосування.